3 listopada 2021

Badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 roku (12-24 listopada 2021).
Od 12 do 24 listopada 2021 r. zostanie przeprowadzone badanie kontrolne. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.
Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).
Czytaj więcej o: Badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym25 sierpnia 2021

UWAGA!
Gminne Biuro Spisowe informuje,
że od 30.08.2021r. rachmistrzowie spisowi
będą pełnić dyżury na świetlicy w Urzędzie Miasta i Gminy w Pieńsku
w godz. 15:00 – 16:00.
Wszystkie osoby chcące się spisać bezpośrednio u rachmistrza
– serdecznie zapraszamy.
Czytaj więcej o: Dyżury rachmistrzów23 września 2021

Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk oraz Gminne Biuro Spisowe
informują, że istnieje możliwość spisania się podczas
Pikniku Rodzinnego
w dniu 25 września 2021 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieńsku
godziny dyżuru od 10:00 do 14:00
Wejście do pomieszczeń spisowych - OSP Pieńsk od ul. Kościuszki.
(prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego oraz nr pesel osób współzamieszkujących)
Zapraszamy
12 lipca 2021

Nie chcesz się spisać? Uważasz, że spis jest niepotrzebny? Twierdzisz, że to nielegalna inwigilacja i państwo chce znać twój majątek albo wykorzystać zebrane dane do celów podatkowych? Jeśli masz opory, żeby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), przeczytaj, dlaczego warto to zrobić. Dowiedz się, co zyskasz uczestnicząc w spisie, a co stracisz odmawiając udziału.
Czytaj więcej o: Nie bój się spisu, bądź na „TAK”25 czerwca 2021

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które:
- nie spisały się samodzielnie przez Internet,
- nie spisały się na infolinii
- ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.
Czytaj więcej o: Rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie13 maja 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca września.
Spis jest obowiązkowy, dotyczy on każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski.
Podstawową formą dokonania spisu jest samodzielnie spisanie się przez internet. Ta metoda jest najbardziej dogodna dla każdego z nas, bo w najbardziej komfortowych warunkach, w dowolnym czasie i miejscu można wypełnić ten obowiązek korzystając z licznych podpowiedzi, które są umieszone w aplikacji. Nie zajmuje to więcej niż 15-20 min.
Respondenci mają czas na samospis do momentu, kiedy dzwoni do nich rachmistrz spisowy.
Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej. Kara grzywny może zostać nałożona przez sąd, a jej wysokość może dojść nawet do 5 tys. zł.
Podstawa prawna:
Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Dz.U. z 2019 r. poz. 1775
Art. 17a [Zastosowanie metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego] 13)
- Obowiązek przeprowadzenia samospisu internetowego, o którym mowa w art. 15 ust. 1, nie wyłącza możliwości zebrania w każdym czasie danych od osoby fizycznej objętej spisem powszechnym metodą wywiadu bezpośredniego lub metodą wywiadu telefonicznego.
- Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu powszechnego z zastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego.
- Przekazanie przez osobę fizyczną objętą spisem powszechnym danych z zastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego zwalnia ją z obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego.
Art. 28 [Obowiązek udzielania wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi]
- Osoby fizyczne przekazujące dane w ramach spisu powszechnego są obowiązane do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w zakresie informacji określonych w załączniku nr 1 do ustawy.